Tüketici Bülteni – 37

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

AĞAOĞLU; İNTERNET SİTELERİNDEN ALIŞVERİŞ YAPANLARA GÖNDERİLEN SAHTE LİNKLERE KARŞI GÜVENLİK UYARISINDA BULUNDU

Kasım ayında birçok marka ‘Süper Alışveriş Günleri’, ‘Efsane Günler’, ‘Black Friday’ gibi indirim kampanyaları düzenliyor. İndirim döneminde bazı fırsatçılar tüketicileri dolandırmak için harekete geçti.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu birçok firmanın indirim yaptığı bu dönemde, internet sitelerinden alışveriş yapanlara gönderilen sahte linklere karşı güvenlik uyarısında bulundu. Ağaoğlu, “Bunlar tuzak olabileceği gibi yalancı indirim de olabilir. Ayrıca dolandırılma riski de var. Kimlik avı için gönderilen linkler var. Yalancı linklere karşı da uyanık olsunlar” dedi.

 EFSANE KASIM İNDİRİMLERİ GERÇEK Mİ?

Ürünlerin indirimden önce daha ucuz olduğu tespit edildi. İndirim günü ise neredeyse 2-3 katı fazla fiyat farkı belirlendi. Mağaza sorumluları ise bu duruma “Efsane kampanya” dedi.

Konuyu CNN TÜRK‘te değerlendiren Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, Fiyatı artırıp ondan sonra ‘Yüzde 70 indirim yapıyorum’ diyenlere şüpheyle yaklaşıyoruz. Tüketicinin silahı tüketicinin koruması hakkındaki kanunun 54. maddesinin 2. fıkrası çok net diyor ki indirime satışa konu edilen malın, indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğu ispatı satıcıya aittir” dedi.

VAKIF HAYIRSEVERLERİ BEKLİYOR

Antalya Kültür ve Sanat Gönüllüleri Vakfı, toplumun kültürel ve eğitimsel gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen önemli bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor. Müzik ve yabancı dil kursları gibi ücretsiz eğitimler sunarak, özellikle öğrencilerin kişisel gelişimine destek veriyor. Aynı zamanda öğrencilere burs sağlayarak eğitimlerine devam etmelerini destekliyor.

Antalya Kültür ve Sanat Gönüllüleri Vakfı Başkanı Mehmet Çınar hayırseverlerin desteği bu tür kuruluşların ayakta kalmasında hayati öneme sahip olduğunun altını çizdi. Mehmet Çınar, toplumun eğitim ve kültürel gelişimi için çalışan bu tür vakıflar, sık sık bağışlar ve gönüllülerin yardımı olmadan faaliyetlerini sürdürmekte zorlanabildiklerini vurguladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM-AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HAKKINDAKİ KANUNDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU

Kentsel Dönüşüm-Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunda önemli değişiklikler oldu. Değişikliklere ilişkin kanun 07.11.2023 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandı. Başta oy aranı değişti. Yine riskli yapıya ilişkin inceleme talep edebilecekler değişti.

TÜKETİCİ GÜNDEMİ PROGRAMINDA YARGI KARARLARININ TÜKETİCİYE ETKİSİ ELE ALINDI

Kanal V Ekranlarında Salı günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta “Yargı Kararlarının Tüketiciye Etkisi” ele alındı.

Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TÖMEN, TÜKONFED Hukuk Komisyonu Başkanı Emekli Hakim İzzet DOĞAN ile TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ katıldı.

TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.

BİR YANDA BOYKOT BİR YANDA TEŞVİK

Resmi Gazete’de yayımlanan belgelere göre ağustos ayında 1.301 defa şirketlere teşvik verilmesi kararlaştırıldı.

Teşvikler içinde en öne çıkanı ise Coca-Cola’ya verilen oldu. İsrail’in Filistin’e saldırıları nedeniyle birçok kamu kurumu Coca-Cola’yı boykot ederken şirkete teşvik verilmesi dikkat çekti.

YAYA YOLU VE KALDIRIMLARDA YENİ DÖNEM: RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Yaya trafiğinde kaliteyi artırmak ve güvenliği sağlamak amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçti. Bu kapsamda hazırlanan “Yaya Yolları ve Kaldırımların Tasarım Kuralları Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayınlandı. Bunlardan belli başlıları;

-Elektrik kabloları kaldırım üzerinde açıkta bırakılmayacak

-Yürüyüş alanları üzerinde en az 2 metre 20 santimetre yüksekliğine kadar hiçbir şekilde engel bulunmayacak. Bu yüksekliğin altında kalan yaya geçidi ve merdiven altları uygun yöntemlerle kapatılacak.

-Yaya yollarında insanlar için tehlike arz eden çukur ve engellere müsaade edilmeyecek, düşme tehlikesi olan alanlar için korkuluk gibi önlemler alınacak, elektrik kabloları kaldırım üzerinde açıkta bırakılmayacak. Yaya yolları ve kaldırımların aydınlatılmasında yönetmelikte belirtilen kurallara uyulacak.

KOZMETİK ŞİRKETLERİNE ŞOK CEZA

Rekabet Kurulu, 9 kozmetik şirketine başlattığı soruşturmayı tamamladı. Kurul, 9 kozmetik şirketine çeşitli para cezaları verdi. En yüksek para cezasının 7.9 milyon TL olduğu belirtildi.

KASIM AYI İNDİRİMLERİ GERÇEK Mİ?

Tüketici konfederasyonu Hukuk komisyonu üyesi Dr. Mücahit Saraçlı Kasım ayı indirimlerini TRT Radyo1’de  Finans Analisti Şirin Sarı ile ekonomi ve piyasalarda son durumu değerlendirdi.

İZZET DOĞAN: ÇIKAN KARARLAR TOPLUM VİCDANINI RAHATLATMIYOR

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, Okan Aslan’la Gün Ortası’nın konuğu oldu. Doğan, Türkiye’deki hukuk sistemindeki sorunları, sürekli artan dava sayısını ve bunun nedenlerini, AİHM ve AYM kararlarının uygulanmama ihtimalini değerlendirdi.

GEÇMİŞİN TECRÜBELERİ GELECEĞE YÖN VERİYOR

Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde düzenlenen “Gayrimenkul Sektörünün Geçmişi ve Geleceği” başlıklı toplantıda konunun paydaşları ile sektörün son durumu masaya yatırıldı. Tüm Gayrimenkul Danışmanları Derneği ve Emlak Federasyonu Başkanı Nejla Aykaç‘da  sunum yaptı.

REKLAM KURULU TÜKETİCİYİ ALDATANLARA YILIN İLK 11 AYINDA 92.5 MİLYON TÜRK LİRASI CEZA UYGULADI

Reklam Kurulu tarafından 14 Kasım 2023 tarihinde yapılan 339 sayılı toplantıda, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari faaliyetlere ilişkin idari yaptırımlar uygulanmıştır. Bu kapsamda; artık elektronik ticarette geleneksel hale gelen “Kasım İndirimleri”ne ilişkin reklamlar başta olmak üzere, Kasım ayı içerisinde Kurul gündemine intikal eden 16 adet indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 2.7 Milyon Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

PUANLARINIZ UÇMASIN

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yaklaşık 1.5 ay sonra 2024 yılına geçileceğinden dolayı hem kredi kartlarında hem de markaların sadakat kartlarında biriken para puanların kullanılmasının tüketici açısından önemine değindi. Para puanların silinebilmesi için söz konusu markaların önceden tüketicilere bilgilendirme yapması gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, “Makul bir süre tanınarak tüketicinin puanlarını kullanmadığı takdirde bu birikmiş puanların silineceğine dair ihbarda bulunulması gerekir. Böyle bir bildirim yoksa veya kampanyanın başında belli bir tarih belirtilerek sonlanacağı açıklanmamışsa para puanların tek taraflı olarak silinmesi hukuka aykırı olur. Tüketicinin temel haklarından biri de bilgilendirme hakkıdır. Tüketiciler, bilgilendirme yapılmadan silinen para puanların kendilerine geri ödenmesi için tüketici hakem heyetlerine ücretsiz olarak başvuru yapabilirler” dedi.

EFSANE KASIM’DA SATICILARA CEZA YAĞDI

Tüketici Konfederasyonu Başkan vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü Agro Turkey Tv kanalında Agro Ekonomi programında Pervin Karakullukçu‘nun konuğu olarak “kasım ayı indirimlerini” değerlendirdi.

KOMBİ YAKMAYAN KOMŞUYA AÇILAN DAVA REDDEDİLDİ

Kombi yakmayan komşuya “Beni zarara uğratıyorsun” gerekçesi ile açılan dava reddedildi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

Kaynak: https://www.ilerigazetem.com/sahte-linklere-dikkat/89645/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*