Sadakat Kartları

SADAKAT KARTLARI

Her yılsonuna doğru Sadakat/müşteri kartları gündemimize geliyor. Sadakat kartları ne anlam ifade eder? Nasıl kullanılmalı?

Sadakat/Müşteri kartları, firmaların/işletmelerin ve bankaların müşterilerini kaybetmemek, sürekli kendisinden alışveriş yapmasını teşvik etmek, hizmetlerini kullanmaya devam etmesini temin etmek için ücretsiz veya küçük bir ücret karşılığında tüketicilere verdiği kartlardır. Tabii ki bunu yaparken de kartlarda ödül veya indirim sağlanarak tüketici için cazip hale getirilmektedir. Banka, market, akaryakıt başta olmak üzere giyim, ulaşım gibi birçok sektörde faaliyet gösteren firmalar müşterilerine puan/para puan/uçuş mili kazandırıyor.

Sadakat kartları olarak adlandırdığımız bankaların çıkardığı kredi kartları ve banka kartları, mağazaların ve bazı markaların kartları, hatta bazen akaryakıt aldığımızda kullandığımız kartlara yüklenen puanlar yılsonunda silinebilir. Silinebiliyor çünkü son zamanlarda bazı markalar ve bankalar tüketicilere gönderdikleri mesajlarda yılsonuna kadar kullanılmayan puanların silineceğini söylüyor.

Akaryakıt işletmeleri genel itibariyle puan silmemekte olup, market zincirleri ise genel itibariyle silmektedir. Bazı firmalar, tüketicilerini hem mağdur etmemek ve hem de alışverişe teşvik etmek için kısa mesaj ya da e-posta yoluyla bilgilendirme yapıyor.

İşte bu para puanlar, miller veyahut alışveriş imkânı sağlayan puanlar silinecek diye yapılan ihbarlar geçerli midir?

Şunu açıkça söyleyeyim ki, Borçlar kanuna göre alacakla ilgili haklar 10 yıl boyunca geçerlidir. Dolayısıyla önceden ilan edilmemişse yani tüketici o kampanyaya girerken o kartı kullanırken şu tarihte istifade edemezsen hakların silinecektir şeklinde bildirilmemişse; alınacak bu karar tek taraflıdır ve tüketici için hiçbir hukuki anlam ifade etmez. Böyle bir bildirim yoksa veya kampanyanın başında belli bir tarih belirtilerek sonlanacağı açıklanmamışsa para puanların tek taraflı olarak silinmesi hukuka aykırı olur.

Ayrıca tüketici kampanyaya girerken ve kart verilirken bilgilendirilmiş yani tüketici para puanlarının silineceğini bilerek alsa dahi, para puanların silinebilmesi için markaların önceden tüketicilere

para puanların ne zaman silineceğinin açık ve anlaşılır bir biçimde bilgilendirilme yapılması da gerekir. Eğer açık ve anlaşılır bir biçimde bilgilendirme yapılmadıysa söz konusu para puanların silinemeyecektir. Makul bir süre tanınarak tüketicinin puanlarını kullanmadığı takdirde bu birikmiş puanların silineceğine dair ihbarda bulunulması gerekir. Tüketicinin temel haklarından biri de bilgilendirme hakkıdır.

Kartlarında puanı birikenler o puanların silinmemesi için bir an evvel gidip yılbaşından daha önce tüketsinler, kullansınlar. Kredi kartında olduğu gibi sadakat kartlarında da biriken puanların unutulmamasını, kullanılmasını öneriyoruz.

Kampanyanın başında para puanların silineceğinin tüketiciye bilgilendirilmemiş, kabul etmemiş tüketicimiz yönünden;

Puanlarını kullanma, tüketme imkanı bulamayanlar ise (yurt dışında, seyahat de olanlar) bu puanlarının silinmesi halinde hukuksal yollara başvurarak haklarını arayacağını karşı tarafa bildirsinler. Bankalar ve şirketler verdiği kartlardaki puanlar tüketicinin kazanmış hakkıdır. O puanların silinmesi hukuka aykırıdır. Tüketici 10 yıl boyunca o hak ettiği puanları kullanabilir.

Tüketiciler, bilgilendirme yapılmadan silinen para puanların kendilerine geri ödenmesi için tüketici hakem heyetlerine ücretsiz olarak başvuru yapabilirler.

Av. İbrahim Güllü

TÜKONFED Başkan Vekili

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*