Tüketici Kanunu Kapsamında İdari Para Cezaları

Tüketici Kanunu Kapsamında İdari Para Cezaları  

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Kapsamında 2023 yılında uygulanacak İdari Para cezalarının miktarları Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2022 yılı için yeniden değerleme oranı olarak tespit edilen %122,93 oranında artırılarak yeniden belirlendi.

Buna ilişkin tebliğ 16 Aralık 2022 tarih ve 32045 sayılı Resmî Gazete’de yayınlandı. Bu tebliğe göre 1 Ocak 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında belirlenen bu miktarlar uygulanacak.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 77 nci Maddesinde uygulanacak İdari Para cezaları belirlenmiştir. Uygulanacak ceza miktarlarını incelendiğinde en düşük para cezasının 1.371 TL en yüksek para cezasının ise 267.516.00 TL olarak belirlendiği görülmektedir.

Yeni düzenleme ile bankaların aidatsız kart verme seçeneğini sunmamaları halinde ve ürünlerde etiket bulundurmama halinde cezalar dikkat çekmekte.

Perakende olarak tüketicilere yönelik satışa arz edilen malların üzerine veya raflarının bulunduğu yerlere tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dahil satış fiyatını, birim fiyatını ve bunların uygulanmaya başladığı tarihi, malın üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini ve üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığı tarafından tespit ve ilan edilen yerli üretim logosunu içeren etiket konulması; etiket konulması mümkün olmayan hallerde aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunludur. Tüketicilere sunulan hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listelerin de aynı şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Söz konusu yasal yükümlülüklerin ihlali halinde, her bir işlem başına, 1.371 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Kamu otoritesi Maliye bakanlığı denetimlerini sıklaştırması halinde her bir etiket için 1.371 TL idari para cezası uygulaması halinde hazineye ciddi bir gelir sağlanacağı kanaatindeyiz.

Yine kartsız aidat sunmayan bankalar hakkında ise;

6502 sayılı kanunun 31/3 maddesi gereği Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. İdari Para Cezalarını düzenleyen tebliğine göre 6502 Sayılı Kanunun 77/8 maddesine göre; “ Bu Kanunun 31 inci maddesinin üçüncü fıkrasında ve 42 nci maddesinde belirtilen yükümlülüklere aykırı hareket edenlere bu aykırılığın giderilmesi için bir ay süre verilir. Bu süre sonunda aykırılığın giderilmemesi hâlinde 31 inci maddenin üçüncü fıkrasına aykırı hareket eden kart çıkaran kuruluşlara 34.713.433 TL para cezası uygulanabilecektir.

Bu açıdan tüketicilerimiz aidatsız kart vermeyen bankayı şikayet halinde ciddi idari para cezaları ile karşı karşıya kalacaklardır.

Av. İbrahim Güllü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*