Tüketici Bülteni- 57

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

 TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

MİLYONLARI TAŞIYORLAR OTELLERE ALINMIYORLAR

Antalya Ekspres Gazetesi’nden Güven Güneş’in haberine göre, Turizm sezonun açılmasıyla beraber bu yılda rekor kırmayı bekleyen Antalya’da turizm emekçilerinin sorunu her geçen gün katlanarak devam ediyor. Turizm şoförlerinin karşılaştığı zor şartlara dikkat çeken Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Ali Rıza Yeniçıktı, “Her yıl milyonları taşıyan ve kente katma değer sağlayan binlerce turizm şoförü ya sokakta yatmak zorunda kalıyor ya da arabaların içinde. Şoförlere yönelik tesis maalesef yok. Bu konuda adım atılmazsa sorunlarda katlanarak büyüyecektir” dedi.

VETERİNER HEKİM HİZMETİ ZORUNLUĞU GETİREN DÜZENLEME YASALARA UYGUNDUR.

Veteriner hekim hizmeti zorunluğu getiren düzenleme yasalara uygundur. 

ÖZET : Gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılabilecek olan ev ve süs hayvanlarının üretim, satış, barınma ve eğitim yerlerinde, veteriner hekimlik hizmeti alınmasının zorunlu tutulmasında mevzuata aykırı bir yön bulunmamaktadır. Danıştay 10. Dairesi 2012/3284 E,  2016/857 K.

2024 NİSAN AYI KİRA ARTIŞ ORANLARI

2024 Nisan ayı kira artış oranları

2024 Mart ayı Enflasyonuna göre Nisan ayı kira artış oranları şu şekilde olacaktır. Açıklanan enflasyon rakamları;

TÜFE……………………………………………………  : %  68,50

Yİ-ÜFE…………………………………………………  :  % 51,47

TÜFE 12 AY OTALAMA DEĞİŞİM ORANI : % 57,50

YASAL ARTIŞ SINIRI ………………………… :  % 25,00

TEREYAĞI, BAL VE PEYNİR GİBİ GIDALARA HANGİ MADDELER KATILIYOR

@tukonfed Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Komisyonu Başkanı @nurtensirma bugün @cnnturk ana haber bülteninde “Gıdalara katılan maddeler” hakkında açıklamalarda bulundu.

FATURA ÖDEME MERKEZLERİNE DİKKAT

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Eğer ödeme yapılmadıysa hemen kolluk kuvvetlerine başvurulmalı. Yetkili ödeme noktalarında ödemeler saniyesinde yapılıyor. Herhangi bir bahane ile beklemeye aldanılmasın” dedi.

KADIN FEDERASYONU BAŞKANLARI KURULUŞU KUTLADI

Tüketici Konfederasyonunun bileşenlerinden Kadın Federasyonunu oluşturan dernek başkanları 8 Mart Dünya Kadınlar gününde kurulan Kadın Federasyonunun kuruluşunu kutladı.

Emekçi Kadınlar Derneği Başkanı Suna Ülger, Güçlü Kadınlar Derneği Başkanı Av. Rabia Akbaba, Kadın Hakları Derneği Başkanı Av. Çisil Tuana Tezsever, Lider İş Kadınları Derneği Başkanı F. Makbule Saraçoğlu ve Dünya Kadınlar Derneği Yön Kurulu Üyesi Berna Deveci pasta keserek kuruluşu kutladılar.

RÜZGAR ESTİ, YAPRAK DÜŞTÜ MARKETLER İÇİN ZAM SEBEBİ

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu gazetemize yaptığı açıklamada “Girişimlerimiz ve medyanın gücü ile marketlere bazı uygulamalar getirmeyi başardık. Artık ürünlerde giriş fiyatı ve satış fiyatı yazıyor. Tabii bütün marketlerde yok, bunun da denetlenmesi lazım. Bu fiyat farkları tüketicinin gözünden kaçmıyor. Bu bazen 3 kat bazen 5 kat bazen de 10 kat oluyor. Fiyat farkını görebilmemizi sağlayan sistemi oturttuk ama fahiş fiyatları önleyemedik. Burada da farklı yaptırımlar devreye girmesi gerek. Rüzgâr esti, yaprak düştü, bunlar için zam sebebi. Çünkü bunlar vurguncu, fırsatçı. Bu sebeple; para cezası var ama ifşa edilmeli. Filan zincir marketin filan mağazasında haksız fiyat artışı tespit edildiğinden şu kadar para cezası uygulanıyorsa, bunu hangi ürün için yazıldığı ve hangi market olduğu alenen kamuoyuna duyurulmalı. İkincisi kapatma. Üçüncüsü hapis. TCK 237, topluma karşı işlenen bir fiil olduğu takdirde verilecek ceza paraya çevrilemez ve ertelenemez. Kapatmadan sonra hapis cezası uygulanmalı” ifadelerini kullandı.

FIRSATÇILAR NAKLİYEDEN BEDELİNDEN KAR ETME PEŞİNDE

Tv100 kanalına konuk olan Tüketici Konfederasyon Başkanı Aydın Ağaoğlu, moderatör Duygu Gözde Arslan‘ın sorularını yanıtladı. Tüketici Konfederasyon Başkanı Aydın Ağaoğlu: Fırsatçılar nakliye bedelinden kar etme peşindeler. 30 bin TL nakliye verdilerse 60 bin TL olarak tahsil etmek işitiyorlar tüketiciden.

TÜKONFED/ÇEVRE DOSYASI/SEÇİM SONUCUNUN ÇEVRE POLİTİKALARINA ETKİSİ

Tüketici Konfederasyonu youtube kanalında Av. İbrahim Güllü moderatörlüğünde konuklar Zafer Murat Çetintaş (Tükonfed Çevre Kom. Bşk.) ve Semih Tömen (Tükonfed Genel Sekreteri) ile “Seçim sonucunun çevre politikalarına etkisi” konusu ele alındı.

TÜKONFED/BANKA SORUNLARI/FAİZ POLİTİKASI KARŞISINDA BANKALARIN ROLÜ

Tüketici Konfederasyonu youtube kanalında Av. İbrahim Güllü moderatörlüğünde konuklar Mustafa Kaptan (Tükonfed Bankacılık Kom üyesi) ile “Faiz Politikası karşısında Bankaların Rolü” konusu ele alındı.

TÜKONFED/KADINA DAİR/TİYATRO VE KADIN

Tüketici Konfederasyonu youtube kanalında Av. Berna Deveci (Dünya Kadınlar Der. Yön. Kur. Üyesi) moderatörlüğünde Konuklar: Suna Ülger (Emekçi Kadınlar Der. Bşk.) ve Ayşe Tuluk (Kadının Gücü Tiyatro Topluluğu kurucusu) ile “Tiyatro ve kadın” konusu ele alındı.

İŞİ TERK ETMENİN BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN İHLALİ;

213 sayılı kanunun 155. maddesi uyarınca iş yerinde yer alan ışıklı doktor tabelası, faaliyetin devam ettiğinin karinesidir. Aksinin mükellef tarafından ispatı gerekir. Danıştay Vergi Dava D. Genel Kurulu 2019/394 E, 2019/872 K.

TÜKETİCİ MASASI/İBRAHİM TEZCAN/EMEKLİLER VE SORUNLARI

Tüketici Konfederasyonu Emekliler Komisyonu Üyesi ve Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan Sputnik Radyo Tv’de Okan Aslan’la Tüketici Masasına konuk oldu.

18 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilen yayında;

-Emekliler ve Sorunları

-Banka Promosyonları

-Emeklinin sendika hakkı

-Katkı payları ele alındı.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*