Tüketici Bülteni- 50

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

ESNAFIMIZ NEDEN PİRANALAŞTI!..

Pandemi, bölgesel savaşlar ve ekonomik darboğazın ardından yükselişe geçen gıda fiyatları vatandaşı canından bezdirdi. Astronomik artışların önüne bir türlü geçilemezken yaşanan durum en çokta tüketiciye etkiledi etkiliyor. Bu fahiş rakamları kim nasıl belirliyor? Tüketici Konfederasyonu hukuk komisyonu üyesi Dr. Mücahit Saraçlı Akit Televizyonunun sorularını cevapladı.

SÜT ÜRÜNLERİNDE AMBALAJ SINIRI!

Bazı süt ve yoğurt ürünleri için yeni karar Resmi Gazetede yayınlandı. Hangi ürünler 500 gramlık ambalajda satılacak? Süt ve süt ürünlerinin raf ömrü ne kadarla sınırlandırıldı? Detayları A Haber muhabiri Tülay Ayçiçek’in konuğu olan Tüketici Konfederasyonu Sürdürülebilir Üretim Komisyonu Başkanı Nurten Sırma anlattı.

MARKETLERDE ‘ETİKET MESAİSİ’ HIZLANDI! FİYATI 220 LİRADAN 300 LİRAYA ÇIKTI

Yeni yılın gelmesiyle birlikte marketlerde etiket değişimleri hızlandı. Pek çok gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinde fiyat artışları dikkat çekiyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu fiyatı en çok artan ürünleri milliyet.com.tr’ye açıkladı. Fiyatı 220 liradan 300 liraya çıkan bir ürün dikkat çekti. Ağaoğlu “Bakliyat, tuvalet kağıdı, deterjan gibi temel gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinde, süt ürünleri, et fiyatları gibi ürünlerde aşırı fiyat artışı ile karşılaştık. Geçmişten bugüne kadar biz fiyat artışlarını sebep olarak dolardaki artış ve akaryakıt fiyatlarının gösterildiğine tanık olurduk. Ne var ki artık tüketicinin fiyat algısını bozacak şekilde her ay bazı ürünlerde her hafta etiketlerdeki fiyatlar yükselince dar ve sabit gelirli tüketicilerin büyük tepkisini çekiyor.

TÜKETİCİ MASASI– SUNA ÜLGER – SEVGİLİLER GÜNÜ

Okan Aslan’la Tüketici Masası bölünmesi bu hafta Tüketici Konfederasyonu bileşenlerinden Emekçi Kadınlar Derneği (EMKADER) Başkanı Suna ÜLGER konuk oldu.

– Sevgililer günü nedir, ne anlam ifade ediyor

– Sevgililer Günü’ne Tüketici bakışı

-Tüketici ve Kadın gözüyle Sevgililer Günü’ne bakış nasıl olmalı

-Özel günlerde yaşanan alışveriş çılgınlığı

konular ele alındı.

ÇOKSÖYLER: “YANLIŞ ETİKET, YANLIŞ BEYANA GİRER”

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Gıda Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Fikret Nafi Çoksöyler, tüketiciyi yanıltan etiketlere yeni tedbirlerin geleceğinin açıklanmasından sonra etiket fiyatlarındaki değişiklik ile ilgili “Marka adlarını kullanırken bir aldatmaya gitmeleri çok riskli olduğundan göze alamazlar. Yanlış etiket, yanlış beyana girer, dolayısıyla satıcı firma ilgili kanuna göre cezalandırılır” dedi. Bir mal veya hizmet satılırken, ona talip olan tüketiciye yönelik en önemli iletişim aracının etiket olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fikret Nafi Çoksöyler, etiketin asıl amacının mal veya hizmeti satın almadan önce tüketicinin fiyatla ilgili bilgi sahibi olmasına yardımcı olduğunu belirtti.

ERA MAĞDURLARI

@tukonfed Başkanı @aydinagaoglu, Başkan vekili @avibrahimgullu ve Hukuk Komisyonu üyesi Dr. Mücahit Saraçlı 17.02.2024 tarihinde saat 20.30 da @tukonfed Instagram hesabımızda Era mağdurlarının sorunları ile ilgili canlı yayında bilgilendirme yapıldı.

MEYVE SEBZELERİN YILLAR İÇİNDE TAT KAYIPLARININ NEDENLERİ

@tukonfed Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Komisyonu Başkanı @nurtensirma @tvnet de stüdyo konuğu olarak “Meyve sebzelerin yıllar içinde tat kayıplarının nedenleri” konusunda açıklamalarda bulundu.

 Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Melis YUMUŞAK

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*