Tüketici Bülteni – 40

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

 REKABET KURULU’NDAN İLAÇ FİRMALARINA SORUŞTURMA

Rekabet Kurulunca 19 teşebbüs hakkında soruşturma başlatıldı. Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, ilaç sektöründe ve diğer bazı sektörlerde faaliyet gösteren teşebbüsler tarafından Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açıldı.

TİCARET BAKANI ÖMER BOLAT: KAMU KURULUŞLARI ‘GİZLİ SATIN ALMA’ YAPABİLECEK

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, e-ticaret yoluyla satılan ürünlerin denetimine yönelik başlayacak yeni uygulamaya ilişkin, “Denetim yapan kuruluşlar, uzaktan iletişim araçları yoluyla piyasaya arz edilen ürünlerden ‘gizli satın alma’ yoluyla numune elde ederek, test veya muayene yapabilecek, iktisadi işletmecilerden gerekli gördüğü bilgi, belge ve kayıtları isteyebilecek.” dedi.

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR’DAN ZEYTİNYAĞI UYARISI

Yükselen fiyatların piyasada taklit ve tağşişli zeytinyağı ürünlerinin sayısını daha fazla artırdığını belirten Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: “Zeytinyağının perakende fiyatını düşük tutarak daha fazla kar sağlamak için taklit ve tağşişe başvuruluyor. İçerdiği fonksiyonel nitelikteki bileşenler nedeniyle yağlar arasında ön planda olan zeytinyağı dengeli ve sağlıklı beslenmek için mutfaklarımızda her zaman kullanılıyor. Tağşiş sorunu sadece ülkemizde değil, zeytinyağı üretilen ve ticareti yapılan ülkelerin tamamında yaşanan bir sorundur.”

REKABET KURUMU: KIRMIZI ET PİYASASINA SEKTÖR İNCELEMESİ BAŞLATILDI

Rekabet Kurumu, sektördeki yapısal sorunların incelenmesi ve çözüm önerileri getirilmesi amacıyla kırmızı et piyasasına yönelik sektör incelemesi başlatıldığını açıkladı. Rekabet Kurumu‘ndan yapılan yazılı açıklamada, kırmızı et sektörünün, kırmızı etin beslenmedeki önemi ve sektörün yapısı sebebiyle Rekabet Kurumu’nun başlıca inceleme alanlarından birini oluşturduğu belirtildi.

TÜKETİCİ MASASI – DİREKSİYON SINAVLARI

TÜKOFED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Recep Yılmazlar, Okan Aslan’la Gün Ortası Programında; Direksiyon sınavlarının aksayan yönleri, direksiyon sınavında güzergah unutulursa ne olur, sınavda elenen sürücü adayları ne yapmalı, mevzuat yeterli mi ve neler değişmeli sorularının cevaplarını vererek bu hususlarda açıklamalar yaptı.

ALIŞVERİŞTE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tüketici Konfederasyonu başkanı Aydın Ağaoğlu Fox Tv kanalında “Çağla İle Yeni Bir Gün” programında “Tüketicinin mağdur olmamak için alışveriş yaparken dikkat etmesi gerekenler” hakkında değerlendirmelerde bulundu.

DANIŞTAY: KENTSEL DÖNÜŞÜM SONRASI İLK SATIŞTA TAPU HARCI ALINMASI YASAYA AYKIRI

6306 Sayılı Kanun’un amacını gerçekleştirmeye yönelik olduğu uygulama sonrasında inşa edilen konutların üçüncü kişilere ilk satış işlemlerinin de 6306 SK 7. maddesinin ( 9 ) numaralı fıkrasında vergi ve harçtan müstesna olduğu sonucuna varılmıştır.

“6 AY VE 6 BİN KISITLAMASI” UZATILDI

Ticaret Bakanlığı6 Ay 6 Bin Kilometre” ve “Liste Fiyatı” kısıtlamalarına ilişkin düzenlemelerin süresini uzattı.

TÜKETİCİ BOYKOTU

Son günlerde İsrail ürünlerine tepki olarak ortaya çıkan boykotlardan yola çıkarak ‘Tüketici Boykotu’ adı verilen eylemlere Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Gıda Komisyonu Üyesi ve Emekli Profesör Doktor Fikret Nafi Çoksöyler, açıklık getirdi.

TÜKETİCİ GÜNDEMİ – KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kanal V Ekranlarında Salı günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta “Fon dolandırıcılığı” ele alındı. Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TÖMEN, EMFED (Emlak Federasyonu) Hukuk Danışmanı Halil GÜVEN, Mimar Bünyamin ZENGİN, TÜKONFED  Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin ÖLMEZ,  ile Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet GÜNDÜZ  katıldı. TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.

APARTMAN VE SİTE AİDATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Sat7 Türk kanalında Şemsa Deniz’in Lezzetli Sohbetler Programı’na katılan Teskon Yönetim Kurulu Üyesi Murat Erdoğan, apartman ve site sorunları hakkında soruları cevaplandırdı.

ALIŞVERİŞTE BANKA KARTI KULLANMAYIN!

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, gerek online gerek yüz yüze alışverişlerde banka kartının riskli olduğuna dikkat çekti ve “İnternet üzerinde yapılan alışverişlerde kredi kartının tercih edilmesi tüketicinin güvenliği açısından önemli” dedi.

SU AKAR BELEDİYE BAKAR

@tukonfed Çevre Komisyonu Başkanı ve İstanbul Çevre Konseyi Başkanı Zafer Murat Çetintaş “İstanbul’daki su sıkıntısı ve belediyenin duyarsızlığı” konusuna dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Tüketici Başvuru Merkezi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*