Tüketici Bülteni – 35

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) ve bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketicileri ilgilendiren konularda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

100 YAŞINDAYIZ!

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlu olsun. Bizlere bu kıymetli eseri hediye eden başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve kurucu kadromuza, onların nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunda ve korunmasında katkısı olan tüm şehit ve gazilerimize şükranlarımızı sunar, teslim aldığımız bu emaneti mümkün olan en ileriye taşıma gayesini her daim sürdüreceğimizi ifade ederiz.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEDE SEBZELERİN ÖNEMİ

Tüketici Konfederasyonu Gıda Komisyonu Üyesi Prof.Dr. Fikret Nabi ÇOKSÖYLER sebzelerin beslenmedeki olması gereken yeri ve öneminden, yaz sebzelerinin kışa hazırlıkta hangi metotlarla saklanabileceğinden ve bu konuda dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettiği bir yazı kaleme almıştır. Yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

ÖLMEZ: “MİLLİ DEĞERLERİMİZ YIPRATILMAMALIDIR”

Bir kamu bankasının, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) kredi vermek için en az bir Suriyeli ya da mülteci çalıştırma şartı aradığına dair iddialar gündem yarattı. Konuyla ilgili açıklama İletişim Başkanlığı’ndan geldi. Başkanlık, yayımlanan haberlerin dezenformasyon içerdiğine dikkat çekti.

Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesine gündemi yorumlayan Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin ÖLMEZ, “Yönetiminde kim olursa olsun kamu bankası ve benzeri kurumlarımız, tarihimizden gelen milli değerimizdir. Kimse yıpratmamalıdır.” dedi.

AĞAOĞLU: KOMİSYONCU SALTANATINA SON VERİLMELİ

TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU, meyve-sebze fiyatlarındaki fahiş artışlar hakkında Yeni Akit’e açıklamalarda bulundu. Üreticilerin ve tüketicilerin kaybettiğini, komisyoncuların yüksek karlar elde ettiğini dile getiren AĞAOĞLU, Hal Yasasının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini savundu.

AĞAOĞLU: “GRAMAJ OYUNU ŞİKAYET EDİLMELİ”

Son dönemlerde firmaların gramaj ve paketlemede yaptıkları yanıltıcı olabilen uygulamalarını TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU CNN Türk’te değerlendirdi. Tuvalet kağıdı rulolarının küçüldüğü, çekirdek paketlerinin yarısının boş olduğu gibi hususların tespit edildiği haberde AĞAOĞLU, “Yanıltıcı paketlemenin cezası var.” dedi.

 

ELEKTRİĞE ZAM

sozcu.com.tr ‘nin haberine göre 1 Ekim 2023’ten itibaren geçerli olacak yeni fiyat tarifesi yayımlandı. Buna göre sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektrik zamlanırken konut aboneleri için bir zam öngörülmüyor.

KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – 03.10.2023 – KARGO DOLANDIRICILIĞI VE AİDAT SORUNU

Kanal V ekranlarında salı günleri yayınlanan Tüketici Gündemi programında bu hafta “Kargo Dolandırıcılığı ve Aidat Sorunu” ele alındı.Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘İN yaptığı programın konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TÖMEN, Apartman Yöneticiliği Danışmanlığı Dernek Başkanı Ahmet BALLIEL ile TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ oldu.Tüketici Gündemi programı her hafta salı günleri 19.30’da Kanal V ekranlarında canlı yayınlanmaktadır. Soru ve görüşlerinizi 0 850 777 0 300 nolu whatsapp hattına iletebilirsiniz.

ZİNCİR MARKETLERE İNDİRİM ÇAĞRISI

Enflasyonla mücadeleye Türkiye’de 10 binden fazla şubesi bulunan bir marketten destek geldi. Yapılan kampanyada Cumhuriyetin 100 yılı nedeniyle 1 ay boyunca toplamda 1000 üründe indirime gideceğini açıkladı. milliyet.com.tr ‘ye değerlendirmelerde bulunana TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU, “Bu yerli ve milli bir davranıştır. Zincir marketlerin önemi şu nedenle büyüktür. Zincir marketlerin büyük montanlı alımları, tarım ürünlerinde sadece hal değil, tüccardan tarladan her türlü kanaldan mal temini imkanlarının bulunması, tedarikçiler üzerinde önemli etki yapmakta, dolayısıyla fiyatların stabil kalmasını sağlayacak güçleri bulunmaktadır. Tüketici Konfederasyonu olarak Gıda Perakendecileri Derneği’nin üyelerine bir tavsiye kararı almasını ve bir zincir marketin başlattığı indirim kampanyasına katılmalarının sağlanmasını bekliyoruz.” dedi.

 

NEDEN RAFTA UCUZ KASADA PAHALI?

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın AĞAOĞLU, bazı ürünlerin raftaki fiyatlar ile kasadaki fiyatlar arasında fark olması durumunda tüketicinin ne yapması gerektiğini açıkladı. Tüketiciye rafta ilan edilen fiyattan satışın zorunlu olduğunu vurgulayan AĞAOĞLU, tüketicinin indirimli fiyat üzerinden hakkını savunması gerektiğini ifade etti.

UÇAN: “FUMİGASYON İLAÇLAMASI EVLERE YAPILAMAZ.

İstanbul’da evini ilaçlatıp evden ayrılan çift evine döndüğünde kapıyı açmak istediğinde ise patlama meydana geldi. Patlamanın ilaçlama kaynaklı olduğunu düşünülüyor. Tüketici Konfederasyonu Tarım Komisyonu Üyesi Ziraat Mühendisi Zafer UÇAN, konuya ilişkin TV100’e açıklamalarda bulundu. UÇAN, ilaçlamanın uygulama alanına göre çeşit ve yöntemlerinin değişkenlik gösterdiğine vurgu yaparak “Fumigasyon ilaçlaması evlere yapılmaz.” uyarısında bulundu. 

REKABET KURULU 46 FİRMAYI MERCEK ALTINA ALDI.

turder.org ‘un aktarımı ve sabah ’tan Dilek Güngör’ün haberine göre; Rekabet Kuruluna son dönemde Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman gibi depremden etkilenen illerden özellikle çimento ve hazır beton sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarla ilgili şikayetler gelmeye başladı. Firmaların aralarında anlaşarak fiyatları birlikte belirledikleri, kendi aralarında müşteri ve bölge paylaşımında bulundukları, bu bölgeler ve müşteriler haricindeki bölgelere mal vermedikleri ya da fahiş fiyat teklif ettikleri yönünde artan şikâyet üzerine harekete geçen Rekabet Kurulu araştırmalarına başladı. Başkan Küle, “Küle, “Bir nevi çapraz sorgulama olacak. Bu sayede, depremden etkilenen illerde deprem sonrasında dönemde uygulanan fiyatların seyri objektif olarak ortaya konulacak” dedi. Küle, her sektörde soruşturma süreçlerini kısaltmak için yerinde inceleme yetkisi aldıklarını da açıklayarak, “Fırsatçılığı tespit ettiğimizde tepelerine bineceğiz.” ifadelerini kullandı. 

TİCARET BAKANLIĞINDAN EMLAK SEKTÖRÜNE CEZA YAĞDI

Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, emlak sektöründe manipülatif maksatlı eylemler üzerinde denetimlerin detaylı bir şekilde devam ettiği, ilan platformlarının inceleme altında olduğu, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 14’üncü maddesinde yer alan “taşınmaz ticaretiyle iştigal edenler haksız ve hukuka aykırı davranış ve ticari faaliyetlerde bulunamaz” hükmüne aykırı faaliyetleri tespit edilenlerin kişi başı 100.000 TL üzerinden toplamda 54.500.000 para cezasına çarptırıldığı ifade edildi. 

TEZSEVER: “CEZALARIN CAYDIRICILIĞI ÖNEMLİ

Kadın Hakları Derneği Başkanı Avukat Çisil Tuana TEZSEVER Lider Haber Kanalına kadına yönelik artan şiddet olaylarını ve kadınların konuyla ilgili kanuni hakları hakkında bilgi verdi. 

AĞAOĞLU: KREDİ KARTINDAN FARK ALINIRSA TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNDEN İADE İSTEYİN

Son dönemde kart ile ödeme yapmak isteyen tüketiciyi “Nakit verin yoksa kredi kartından fark alırız.” şeklinde ifadelerle nakit ödemeye zorlayan işletmelerin sayısı hayli arttı. TV100 kanalından Gül GÜNDÜZ’e açıklamalarda bulunan TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU ilgili yasa maddesini hatırlatarak, “Kartı ödemelerinde fark alınamaz. Zahmetsiz şekilde tüketici hakem heyetinden iade isteyin.” dedi. Kanal V – Tüketici Gündemi – 10.10.2023 – Emekli Sorunları ve Güzellik SalonlarıKanal V ekranlarında salı günleri yayınlanan Tüketici Gündemi programında bu hafta “Artan Gıda Fiyatları ve İmei/Harç Mağdurlarının Sorunları” ele alındı.Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘İN yaptığı programın konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TÖMEN, Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim TEZCAN, Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet GÜNDÜZ, TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Buse DURAN ile Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ayşe AYDIN oldu. TÜKONFED Beyin Fırtınası Kulübü Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.Tüketici Gündemi programı her hafta salı günleri 19.30’da Kanal V ekranlarında canlı yayınlanmaktadır. Soru ve görüşlerinizi 0 850 777 0 300 nolu whatsapp hattına iletebilirsiniz.

URKAYA: “BANKADA PARAN OLACAĞINA, CEBİNDE POLİÇEN OLSUN.”

TÜKONFED Sigorta Komisyonu Üyesi Sedat URKAYA Trafik Sigortasının önemini Radyo Sputnik‘te Gün Ortası programında Okan ASLAN’a değerlendirdi.

Trafik Sigortasının azımsanamaz öneminden bahseden Sedat URKAYA, “Bunu yaptırmak her zaman önemlidir. Bankada paran olacağına, cebinde poliçen olsun.” ifadesinde bulundu.

KANKURDAN: SIFIR ARAÇ TALEBİNİ KARŞILAYAMAYAN BAYİLER VATANDAŞI 1-10 YAŞ ARALIĞINDAKİ ARAÇLARA ODAKLAMAYA ÇALIŞTILAR

TÜKONFED Otomotiv Komisyonu Başkanı Fatih KANKURDAN, son dönemlerde artan sıfır araç taleplerini, bayi teşkilatlarının ve tüketicinin davranışlarını Radyo Sputnik‘te Gün Ortası programında Okan ASLAN’a değerlendirdi. KANKURDAN, “Talep artınca sıfır araç satışlarını karşılayamayan bayi teşkilatları vatandaşı 1-10 yaş aralığındaki araçlara odaklamaya çalıştılar.” dedi.

MARKETTE BÜYÜK VURGUN! FİYATI 167 TL’DEN 336 TL’YE ÇIKARDILAR

Bir markette 167 TL’ye satılan ayçiçek yağı diğerinde 336 TL’ye satılıyor. Konuya ilişkin milliyet.com.tr ‘ye açıklamalarda bulunan TÜKONFED Tarım Komisyonu Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Ömer DEMİR, “Senaryo aynı, vatandaşı soymak, çiftçiyi üretimden vazgeçirip, tüketiciyi canından bezdirip sokağa dökmek, adına ne derseniz deyin bir ürün düşüşün ki gramajı aynı, firması aynı üreten aynı, fiyatı farklı. Tarımda topyekün yeniden bir planlama yapamazsak marketler gelecek zamanda ülkenin bütün gıdasını eline geçirecek.” dedi.TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU da konuya ilişkin, “Küresel ölçekte önemli zeytin üreticisi İspanya, Fas ve bazı Avrupa ülkelerinde kuraklık nedeniyle rekolte düştü. Tüm dünyada zeytin ve zeytinyağı fiyatları yükseldi. Ayçiçekte böyle bir durum görülmemesine rağmen, bugün zeytinyağının litresinin 180-250 bandına çıktığını gören bazı fırsatçılar 42-50 TL bandındaki ayçiçek yağının litre fiyatını yukarı doğru çekme çabası içerisine girdiler.” dedi. 

ALIŞVERİŞTE IBAN’A GÖNDER TEHLİKESİ

Son dönemlerde bir kısım işletmelerin ödemeleri banka havalesi yoluyla talep ettikleri görülmekte. Nakit ya da kartla ödemeden farksız gözüken bu uygulamanın sakıncaları bulunmakta. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU, “Fatura, fiş kesmemek için kullanılan bu yöntem son zamanda daha da yaygınlaştı. İyi niyetli işletmeler de var ama sonuç olarak vergi kaybına neden oluyor. Tüketici açısından sorun teşkil ediyor. IBAN’a ödeme yapan müşteri ayıplı bir mal ya da hizmet aldıysa bunu kanıtlamakta zorlanır çünkü ortada fiş ya da fatura yok.” dedi. Konunun vergisel yönüne dair açıklamalarda bulunan Mali Müşavir Murat BAL kayıt dışı ekonomi oluşturduğunu belirterek, “Kartlı ödemeler her geçen gün artarak vatandaş tarafından daha sık tercih ediliyor. Kart kullananların yüzde 5’i de IBAN’a başvuruyor. Yani her 20 müşteriden biri bu yöntemi kullanıyor. Vergi kaybının önlenmesi için işletme hesaplarının kontrol edilmesi ve gelen transferlerin faturalandırılmasının incelenmesi gerekir. Önemli olan gelen paranın faturayla belgelendirilmesi. Bu iş yasal ama kontrol altına alınmalı. Eğer önlenemezse büyük bir vergi kaybı demek. Maliye Bakanlığı’nın denetlemesi gerekiyor.” dedi.

TARIM KREDİ’DE YÜZDE 50 İNDİRİM

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit SARAÇLI, A Haber’e Tarım Kredi Marketlerinde uygulanacak %50 ye yaklaşan indirimleri değerlendirdi. Bilindiği üzere indirim haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın çağrısı üzerine duyurulmuştu. 

KİRACININ ANAHTARI TESLİM ETMEMESİ

Anahtarı ev sahibine ya da onun yetkili bir temsilcisine teslim etmemiş olan kiracının kira ödeme yükümlülüğünün devam ettiğine ilişkin tespitte bulunan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu karara ve karar hakkındaki yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. 

KAPICI DAİRESİNİN KİRAYA VERİLMESİ

Apartman ve sitelerin ortak yerlerinin kiraya verilmesi konusu çokça merak edilenler arasındadır. Güllü Hukuk Ofisi tarafından yayımlanan yazıda bu konu ele alınmış, özellikle kapıcı dairesi ve kapıcılık hizmetinden kaynaklı oluşabilecek ihtilaflardan birinin çözümüne dair bir yargı kararı da göz önünde bulundurularak mesele irdelenmiştir. Yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. 

DİJİTAL DÜNYADA BİLİNÇLİ HAREKET EDİN!

TÜKONFED Bilişim Komisyonu Üyesi ve Bilişim Mağdurları ve Tüketici Derneği (BİLMADER) Başkan Vekili Burç COŞKUNKAN, birden çok unsuru içinde barındıran ve karmaşık bir yapıya sahip olan sosyal medya dolandırıcılıklarına karşı vatandaşları uyardı.Teknoloji hızla ilerlediği için güvenlik tedbirlerinin her zaman tüm tehditlere yetişmesinin zor olduğunu ifade eden COŞKUNKAN; bireylerin, organizasyonların, güvenliklerini artırmak için güncel güvenlik uygulamalarını takip ederek dijital dünyada bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerektiğine vurgu yaptı. (Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesinden Duygu TEKİN’in haberi)

AYDIN: “İMZA ATMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI

İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kurucusu Başkan Ayşe AYDIN, isimleri ayrı fakat hikayeleri aynı olan kadınlara seslendi.Güzelleşme uğruna asılsız sosyal medya kampanyalarına ve sokaklarda dağıtılan broşürlere aldanarak imza attıkları senetler sonrası hacizler ile karşı karşıya kalan kadınlara uyarılarda bulunan Aydın, “İmza atma olayı, bu kadar basit olmamalı” dedi.

MAFYATİK YAPILANMALARA DİKKAT

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Çisil Tuana TEZSEVER, avukatlık asgari ücret tarifesinin yeniden belirlenmesi sonrası devletin mevcut noktada vatandaşı rahatlatıcı tedbirler alması gerektiğini söyledi. Akdeniz’de Yeni Yüz Yıl Gazetesinden Duygu TEKİN’e açıklamalarda bulunan TEZSEVER, adalet mülkün temeli olduğunu, vatandaşların gerek avukatlık ücretlerini gerekse yargılama giderlerini karşılayamayacak durumuna gelmesi halinde hak arama isteğinin kaybolabileceğini ve bu noktada yargının çözmesi gereken işler noktasında mafyatik yapılanmaların alan kazanabileceğine dikkat çekti.

ARAÇ MAHRUMİYETİNE FARKLI BAKIŞ AÇISI

TÜKONFED Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim GÜLLÜ hasar gören araçların yedek parçalarının temini konusunda yaşanan aksaklıklar ve ortaya çıkan sorunlar hakkında bir yazı kaleme almıştır. Yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

ÇOKSÖYLER: BİR DAMLA SUYA MUHTAÇ KALACAĞIZ

TÜKONFED Gıda Komisyonu Üyesi Prof.Dr. Fikret Nafi ÇOKSÖYLER, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) sloganına dikkat çekti. Akdeniz’de Yeni Yüz Yıl Gazetesinden Duygu TEKİN’e açıklamalarda bulunan ÇOKSÖYLER, hatalı şehirleşme ve sanayileşmenin su kaynaklarımızı kuruttuğuna ve kirlettiğine vurgu yaparak “Çocuklarımız bir damla sağlıklı suya muhtaç kalacak. Tarla ve bahçelerimizi sulayacak temiz suyumuz kalmayacak. Bunun arkası açlıktır.” dedi.

KİRA TESPİT DAVASI ISLAH EDİLEMEZ

Kira tespit davaları ile ilgili özellik arz eden hususların yer aldığı yazıya konfederasyonumuzun ve TÜKONFED bileşenlerinden Emlak ve Kiracı Sorunları Derneği web sayfalarından ulaşabilirsiniz.

RAFTA UCUZ KASADA PAHALI! 1 LİRA DEYİP GEÇMEYİN, CEZASI BÜYÜK

Son dönemde tüketicilerin en sık dile getirdiği şikâyetlerden biri rafta gördüklerin ürün fiyatının kasada farklı çıkması. Müşteriye bu durum genellikle ‘Yanlışlıkla oldu’, ‘Sistemde bir hata var’ ya da ‘Haberimiz yok’ gibi gerekçelerle açıklanıyor. Konuya ilişkin milliyet.com.tr ‘den Fazilet ŞENOL’a açıklamalarda bulunan TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ, “Kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında bir fiyat farkı olduğu zaman tüketicinin lehine olan fiyat uygulanır. Eğer etiket fiyatı daha ucuzsa etiket fiyatı kasa fiyatı daha uygunsa kasa fiyatı uygulanır. Tüketici e-devletten bilgi sistemi üzerinden başvurusunu yapıp aradaki farkı talep edebilir. Bunun yanında yine Ticaret Bakanlığı’na bu konuda şikâyette bulunabilirler. Alo 175 tüketici hattı var buraya şikâyette bulunması halinde kamu otoritesi ve denetim elemanları gelecek, firma ve her ürünüyle ilgili tespit yapıp gerekirse idari ceza kesecektir. Bunun yanında 2023 yılında her bir etiketteki her bir işlem için 1371 TL idari para cezası uygulanacağını belirtmek gerek. Bu sebeple tüketicimiz duyarlı olsun. Haklarını aramak konusunda çekimser olmasınlar.” dedi.

PES! TANESİ 4,5 TL! FİŞİ CANLI YAYINDA KAMERAYA GÖSTERDİ

Sebze ve meyvede üreticiden markete oluşan fiyat farkı bir yandan tüketicinin cebini yakarken, diğer yandan da çiftçiyi zor duruma düşürüyor. CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat ULUDAĞ‘ın canlı yayın konuğu olan TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU, limon ve mandalinadaki uçuruma varan fiyat farkına dikkat çekti. Dalında kilosu 0,5 kuruş ila 1 lira arasında değişen limonun adedini 4,5 liradan aldığını belirten AĞAOĞLU, “Biz demiyoruz 1 liraya yiyelim. Maliyeti 3, 5, 10 lira olsun ama limonun kilosu 30 lira. Tüm maliyetleri ekleseniz böyle korkunç bir fiyat ortaya çıkmaz.” dedi.

KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – 17.10.2023 – ENERJİ SORUNLARI VE AIRBNB GÜNLÜK KİRALAMA

Kanal V ekranlarında salı günleri yayınlanan Tüketici Gündemi programında bu hafta “Enerji Sorunları ve Airbnb Günlük Kiralama” konuları ele alındı.Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TÖMEN, Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet GÜNDÜZ, Tüketicinin Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Halil ŞEVİK, TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Halil GÜVEN, Tüketicinin Emlak Sorunları Derneği Başkanı Sait KARATEKİN oldu. TÜKONFED Beyin Fırtınası Kulübü Başkanı Eran TAPAN ve EMFED (Emlak Federasyonu) Başkanı Nejla AYKAÇ programa skype bağlantısı ile katkı sağladı.Tüketici Gündemi programı her hafta salı günleri 19.30’da Kanal V ekranlarında canlı yayınlanmaktadır. Soru ve görüşlerinizi 0 850 777 0 300 nolu whatsapp hattına iletebilirsiniz.

MARKETLERDE İNDİRİM YARIŞI! UZMAN İSİMDEN ALIŞKANLIKLARINIZI TERK EDİN UYARISI

Özellikle indirim dönemlerinde tüketiciler daha sonraki fiyat artışlarından etkilenmemek için toplu alışveriş yapma eğiliminde oluyorlar. TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU, indirim dönemlerinde alışveriş yaparken zarara uğramamanın yollarını anlatırken tüketicileri de fırsatçılara karşı uyardı.İndirim olan ürünlerde etiketlerin tarihine ve önceki fiyatlara dikkat edilmesi gerektiğini belirten AĞAOĞLU, “Bunun yanı sıra önümüzdeki kasım ayında efsane indirim kampanyalarında yanıltıcı, aldatıcı reklamlarla önce zam sonra indirim yapmayı planlayanları da şimdiden uyarmak gerekiyor. Yakın zamanda yapılan güncelleme ile indirimden önce yapılan son 30 gün zarfında uygulanmış en düşük fiyat olmalıdır. Yani son 30 gün boyunca bir ürün 60, 80 ve 90 liradan satıldıysa indirime 60 liradan çıkmak zorundadır. Aksi durum tespit edildiğinde çok ciddi para cezaları söz konusudur. Bu nedenle tüketiciler dikkatli olsunlar. Yalancı indirimleri, ticari ve aldatıcı reklam ve ilanları tüketiciyi istismar eden uygulamaları mutlaka ticaret bakanlığı bünyesindeki reklam kuruluna şikâyet etmeyi ihmal etmesinler.” şeklinde konuştu.

GÜNLÜK KİRALIK EV KRİZİNE ANTALYA’DAN TEPKİ! ALICISI ÇOK KANUNU YOK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın günübirlik ev kiralamaları ile ilgili yasal düzenleme çalışmaları sona gelindi ve TBMM’ye sunuldu. Gerçek Akdeniz Gazetesinden Arda KIR’a açıklamalarda bulunan TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi ve EMLAKDER Hukuk Danışmanı Halil GÜVEN, airbnb konusu ile ilgili çalışması olduğunu aktararak, “Şimdi Airbnb, sistemi var bu sistem yurt dışında çok tutulan ve rağbet gören bir sistem. Yurt dışında bu konuya özgü kanunlar var ama Türkiye’de hala bir tanımı yapılmış değil.  Kanunlarımızda da açıkça düzenlenmiş bir husus değil.” dedi.

AFAKİ FİYATLAR TARİHE KARIŞACAK

Gayrimenkul satışında sahte ve aldatıcı ilanların önüne geçmek için eylül ayı sonunda çıkarılan yönetmelik 1 Kasım’da yürürlüğe giriyor. Düzenleme ile sektörde sahteciliğin ve manipülasyonun önüne geçilmesi hedefleniyor. Akdeniz’de Yeni Yüz Yıl Gazetesinden Duygu TEKİN’e açıklamalarda bulunan TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi ve EMLAKDER Hukuk Danışmanı Halil GÜVEN, yeni uygulama ile piyasada sadece gerçek değerler üzerinde alışverişlerin yapılacağını, afaki fiyatları içeren ilanların sonlanacağını ifade etti. 

AİRBNB KANUNU MECLİSTE KABUL EDİLDİ

Kısa süreli kira ilişkilerini düzenleyen, bu amaca yönelen bir mobil uygulama ile de anılan airbnb kanunu mecliste kabul edildi. Konfederasyonumuzca kanunla ilgili çalışmalar yapılacak olup ileriki tarihlerde uzmanlarımızın görüşleri kamuoyu ile paylaşılacaktır.

2023 EKİM AYI KİRA ARTIŞ ORANLARI

2023 yılı Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kira artış oranları da belli oldu. İlgili rakamlara konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. 

PEYGAMBER POSTUNDA OTURAN KANSERLİ HÜCRELER

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Başkanı Emekli Hakim İzzet DOĞAN tarafından kaleme alınan ve yargı içindeki bir takım güven sarsıcı hallerin eleştirildiği yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

EMFED BAŞKANI NECLA AYKAÇ SPUTNİK RADYO DA KONUT VE KİRA SORUNUNU DEĞERLENDİRDİ

Sputnik Radyo’da Okan ASLAN’ın konuğu olan Emlak Federasyonu Başkanı Necla AYKAÇ; konut ve kira sorunu, konut ve kira artışları neden önlenemiyor, % 25’lik artış sınırı uygulanıyor mu, günlük kiralamada son durum nedir, ülkemizdeki yabancı talebin konut ve kira artışlarına etkisi gibi soruları cevapladı.

‘BEN DOLANDIRILMAM’ DİYEN AYDIN AĞAOĞLU VE DOLANDIRICILAR ARASINDAKİ MESAJLAŞMA İBRETLİK SONLA BİTTİ

Instagram isimli sosyal medya platformu aracılığı ile TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU’na ulaşan bir kişi yardım ve destek talebinde bulundu. Bu talep AĞAOĞLU tarafından ihtiyatla karşılandı. AĞAOĞLU, ihtiyaç sahibi ise yardım etmek isterim, sahtekâr ise yargı önünde hesap vermesini sağlamak görevimdir, diyerek hareket etti ve kişiye ait çeşitli verileri de elde ederek süreci izledi. Sürecin sonunda ise artık kişiye ulaşılamıyordu. AĞAOĞLU ilgili mercilere bu verilerle müracaat edeceğini ve failin yargı önünde hesap vermesini sağlamaya çalışacağını ifade etti. 

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE ORTAK GİDERLERDEN KİMLER SORUMLUDUR?

26.2.2016 tarihli ve 29636 sayılı Resmî Gazete’de Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik yayınlanmıştır. Alışveriş merkezlerine ilişkin yönetmelikte bu husus düzenlenmiştir. Konuyu ele alan yazı ASİYED Başkanı Av. İbrahim GÜLLÜ tarafından kaleme alınmış olup ilgili yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Recep Alper YILMAZLAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*