Rekabet Kurumu’ndan Danone, Tikveşli, Horizon ve Nestle’ye soruşturma!

Rekabet Kurumu, Danone Tikveşli, Eti, Horizon ve Nestle hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Açıklamada, Danone Tikveşli Gıda ve İçecek San. ve Tic. AŞ, Eti Gıda San. ve Tic. AŞ, Horizon Hızlı Tüketim AŞ ve Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ’nin rekabete duyarlı bilgi değişimi yoluyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandığı belirtildi.

Bu şirketlerin rekabete ‘duyarlı bilgi değişimi’ yoluyla rekabeti ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bulguları yeterli bulan Rekabet Kurulu, 15 Aralık 2022 tarihli toplantısında yaptığı müzakereler sonucu Danone Tikveşli, Eti, Horizon ve Nestle Türkiye hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu Terimler Sözlüğü’nde ‘bilgi değişimi’ kavramı, “İki veya daha fazla rakip teşebbüsün, rekabete ilişkin kararları etkileyebilecek nitelikte hassas ticari bilgileri birbirleri ile paylaşmaları” olarak tanımlanıyor.

NESTLEYE BİR SORUŞTURMA DAHA

Öte yandan Nestle Türkiye hakkında bir başka soruşturmanın da açıldığı duyuruldu. Şirketin distribütörlerinin yeniden satış fiyatını belirlediği ve distribütörlerine bölge ve müşteri kısıtı getirdiği iddialarının soruşturulmasına karar verildi.

Rekabet Kurulu ön araştırmada elde edilen bulguları ciddi ve yeterli bularak Nestle Türkiye hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

 

KAYNAK: http://www.turder.org/rekabet-kurumundan-danone-tikvesli-horizon-ve-nestleye-sorusturma/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*