Prof. Dr. Çoksöyler: “Tüketici makul fiyat, üretici güvence istiyor”

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Gıda Komisyonu Üyesi & Emekli Profesör Doktor Fikret Nafi Çoksöyler, “Tüketici, makul fiyat ile güvenli gıdalar istiyor. Üretici, tam hasat anında fiyat dalgalanma ve oyunlarına uğramamak için güvence istiyor” dedi.

Türkiye’de gıda fiyatları 3 yıldan bu yana her ay yükseliyor. Gıda enflasyonu ile genel enflasyon arasındaki fark da giderek açılıyor. Genel enflasyon ile gıda enflasyonu arasındaki fark yüzde 14’e ulaştı. Enflasyonu, ‘emeklilerin ve sabit ücretli çalışanların gelirini yok eden, buharlaştıran en korkunç ekonomik canavar’ olarak tanımlayan Emekli Profesör Doktor Fikret Nafi Çoksöyler; “Son birkaç yılda ön görülemez biçimde arttı ve azalacağına dair vaat ve temennilerden başka bir şey gözükmüyor” dedi.

“DÜNYADA REKORA DOĞRU GİDİYORUZ”

En ciddi tablonun gıdadaki enflasyonun artış içerisinde olması ile şekillendiğini kaydeden Çoksöyler, “Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonun genel ölçütüdür. Gıda enflasyonu ise gıda fiyatlarının Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki artışın üzerinde gitmesi olarak tanımlanabilir. Bu durumda dünyada bir rekora doğru gidiyoruz. Gıda enflasyonunun en yüksek olduğu 8-10 ülkenin içinde yer alıyoruz. Diğer ülkeler ise Venezuela, Zimbabwe, Mısır, Surinam gibi ülkelerden oluşmaktadır” diye konuştu.

“MİLYONLARCA TON TAHIL, DEPOLARDA BEKLİYOR”

Enflasyonun üzerinde artan gıda fiyatlarının geldiği noktayı yorumlayan Çoksöyler, “Bunun küresel ve ülkesel boyutları var. Küresel nedenler hepimizin malumu.. Pandemi tüm dünyanın tarımsal üretimine bir balyoz gibi indi. Her kesimi çok ciddi şekilde sarstı. Arkasından dünya tahıl ihracatçılarının başında gelen iki ülke olan Ukrayna ve Rusya arasında savaşı çıktı. Milyonlarca ton tahıl, depolarında bekliyor. Bu iki nedenin dışında var olan iklim değişikliği, dünyanın ısınması ve getirdiği kuraklık, yıllardır artan bir hızla dünya tarımsal üretimini azaltıyor” şeklinde konuştu.

Duygu Tekin’in Özel Haberi..

Haberin Devamı İçin Tıklayınız: https://www.akdenizdeyeniyuzyil.net/tuketici-makul-fiyat-uretici-guvence-istiyor/ 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*