Otel Fiyatlarının Turizme Etkisi

Otel Fiyatlarının Turizme Etkisi

Son zamanlarda gıda, ulaşım, okul ücretleri vb birçok alanda gördüğümüz fiyat artışlarına Otel fiyatları da eklendi.

İşte basına yansıyan haberlerden. “İstanbul’da otel fiyatları uçtu… Bazı otellerde iki gecelik normal odanın fiyatı 30 bin liraya kadar çıktı…”

Benzer lüks otellerde fiyatlar 10-12 bin arasında iken nasıl oluyor da bazı otellerde 30 bine kadar çıkıyor?

Peki bu fiyatlar makul fiyatlar mı? Bu fiyatlara konaklamak isteyen olur mı? Bu fiyatlar neye göre belirleniyor? Neden fiyatlar arasında uçurum var?

Bu fiyatları kim belirliyor?

Bu fiyatlara ne yerli ne yabancı turist otellerde kalamaz. Bu fiyatları kim belirliyor? Bilmiyoruz.

Bu fiyatlara kim kalacak, kimler kalabilir? Ne yerli ne yabancı turist bu fiyatlara otelde kalamaz. Kaldı ki bunlar standart otel fiyatları bir süit oda değil.

Bunlar müşteri azalmasına yol açacak, ülkenin de hem iç ve hem de dış turizmine darbe vuracak bir uygulamadır.

Aynı zamanda ülkemizin isminin pahalı ülke olarak anılmasına da neden olacaktır. Bu fiyatlara konaklamak zorunda kalan bir turist ülkesine gittiğinde otel fiyatlarının ne kadar pahalı olduğundan bahsederek binlerce turistin gelmesini engelleyecektir.

Bu durum Türkiye’nin Turizm gelirlerinin azalmasına yol açacağından bu fiyatların neye göre belirlendiğinin mutlaka peşine düşülmesi gerekir.

Turistik tesis ruhsatı olanların Turizm Bakanlığı tarafından denetlenmesi ve yüksek fiyat uygulayan turistik tesislerin haksız fiyat değerlendirme kuruluna da ihbar edilmesi yerinde olur.

Fahiş fiyatlara karşı Turizm Bakanlığının bir tedbir geliştirmesi gerekmektedir. Ayrıca Ticaret Bakanlığının haksız fiyat değerlendirme kurulunun devreye girip fahiş fiyat artışı yapan yerlere yaptırım uygulamasında yarar vardır.

Av. İbrahim Güllü

TÜKONFED Başkan Vekili

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*