MART 2023 de Bir önceki yıla göre Sigortaya 4 katı talep Geldi

Türkiye sigorta sektörü yılın ilk 2 ayında yüzde 141,4 büyüme kaydetti. Poliçe fiyatlarındaki artışın sektördeki hızlı büyümede etkili olmasına karşın, depremlerden sonra, başta zorunlu deprem sigortası (ZDS) ve konut olmak üzere sigorta ürünlerine olan talepte de bir artış yaşandı.

 

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB), son açıkladığı istatistiklere göre sektör, yılın ilk 2 ayında yüzde 141,4 büyüme kaydetti. Enflasyondan arındırıldığında, sektörde reel prim üretimindeki artış yüzde 55,5 olarak gerçekleşti. Ocak-şubat döneminde hayat dışı (elementer) sektör yüzde 145,9 (reel yüzde 58,5) büyürken, hayat branşındaki büyüme ise yüzde 109 (reel yüzde 34,7) oldu.

2023’te en hızlı kasko ve sağlık büyüyor

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB), 2023 yılı ilk 2 aylık verilerine göre, hayat dışında prim üretimine göre pazar payı yüzde 10’un üzerinde olan branşlardan ‘kasko’, yüzde 180,49 (reel yüzde 80,75) büyüme oranı ile ocak-şubat döneminde en hızlı büyüyen branş oldu. Söz konusu branşı, yüzde 178,19 (reel yüzde 79,27) büyüme oranı ile ‘hastalık/sağlık’ branşı ile prim üretimindeki 170,22 (reel yüzde 74,13) artış ile ‘kara araçları sorumluluk’ izledi.

DASK’ın deprem sonrası günlük poliçe üretimi yüzde 55 arttı

Hep depremde olduğu gibi 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler  sonrasında konut sahibi bireylerin ZDS taleplerinde artış yaşanıyor. DASK’ın deprem sonrasında günlük poliçe üretimi yüzde 55 artmış durumda

MART 2023 de 4 Katı Talep geldi

Mart ve Nisan 2023 verileri daha açıklanmadı ama Acentelerden ve sektörden gelen bilgi ve verilere göre Bir önceki yılın aynı aylarına göre Konut ve Zorunlu Deprem Poliçelerine Talep 4 katı artmış durumda. Özellikle İstanbul ‘da talep 6 katına yaklaşmış durumda. Kasko poliçe yapma oranı deprem öncesi %17 civarındayken Kasko poliçesine de talebin 3 katı arttığını söyleyebiliriz

Eksik Sigorta, Eksik Ödeme

Deprem Sonrası Gelen şikâyetleri incelediğimizde Konut metrekare ölçülerinin çok düşük olduğu ve sigorta bedellerin eksik olduğu gözlemlenmiştir. Sigorta Poliçesi Yaptırırken Konut ve iş yerlerinde doğru Brüt Metrekare ölçülerinin verilmesi ve bu ay itibariyle inşaat metrekare maliyetinin en az 10.000 TL ile çarpılarak bedel bulunması da önem arz ediyor.

Zorunlu Deprem Sigortası metrekare maliyetini 3.016 TL almaktadır bu yeterli değil DASK Yanında Özel Konut poliçesini eşyalarınız ile yaptırmanız da gerekiyor.

Diğer şikayet konusu ise Daskda  Deprem öncesi poliçelerde bedel artış eklerinin yapılmadığını görüyoruz.

Mevcut poliçelerinizi kontrol ederek Doğru bedel doğru metrekare ile doğru poliçe yapılmasını mevcut poliçeye ek yaptırarak sağlamayı unutmayınız

Turusan Bağcı

12.04.2023

TÜKONFED Sigorta Kom. Başkanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*