KONUT MAĞDURİYETLERİNİN SEBEPLERİ VE ÇÖZÜMÜ

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu Ülkemizde yaşanan Konut Mağduriyetlerini ve Esenyurt Konut Mağdurlarının durumunu değerlendirdi.

TÜKONFED Başkanı Ağaoğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

Ülkemizde ve Esenyurt’ta binlerce tüketiciye maketten konut satışı yapılırken Tüketici Kanunu hiçe sayılmış, yasanın öngördüğü teminatlar müteahhitlerce sağlanmamıştır.

Şayet Ticaret Bakanlığı yasaya aykırı yapılan satışlara engel olarak, yasalara uygun sözleşmeler ve satışlar yapılmasını sağlasaydı, tek bir tüketici bile mağdur olmayacaktı. Çünkü,28 Mayıs 2014 tarihinden önce yürürlükte olan 4077 sayılı Tüketici Kanununa göre bu projeleri yapacağını vaat ederek tüketicilerden önden para ve ödeme istenmesi Ticaret Bakanlığının izni ve Bakanlığın belirleyeceği teminatın satıcı tarafından alıcıya sunulmasını öngörmekteydi.

28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ise 40. ve müteakip maddelerinde, ‘Ön Ödemeli Konut Satışı’ başlığıyla tüketicileri daha koruyucuyu hükümler içererek, satışların tapudan yapılmasını ve tamamlama sigortası gibi bazı teminatların verilmesini zorunlu hale getirdi. Ayrıca Yeni Kanunun Geçici 2. maddesinin a bendinde, ’28 Mayıs 2014 tarihinden önce yapılmış bulunan sözleşmelerin bu kanuna aykırı hükümleri uygulanmaz” denilerek, eski sözleşmelerin de yeni yasaya uygun hale getirilmesini öngörmekteydi.

Ülkemizdeki deprem felaketinin de etkisiyle had safhaya çıkan konut ihtiyacına paralel olarak kira ve satış fiyatlarının tavan yaptığı bu dönemde konut alırken dolandırılan tüketicilerin beklemeye tahammülü kalmadı. Ancak yavaş işleyen yargı sistemi de sorunların çözümünü sağlayamamaktadır.

Diğer yandan TMSF’nin el koydu inşaat halindeki projelerle ilgili de mağduriyetler sürmekte ve oradan konut alan Tüketicilerden ikinci kez bedel istenmektedir.

Kamu otoritesinin, kendi denetim eksikliğinin de yol açtığı bu mağduriyetin giderilmesi için gereken idari ve yasal işlemleri hızla hayata geçirmesi lazımdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*