1 yorum

 1. EV VE DÜKKAN SAHİPLERİ, MEVCUT KİRA SİSTEMİ İLE İNANILMAZ MAĞDUR EDİLDİ. ÖYLE Kİ,AMAÇ KİRACIYI KORUMAK DİYE LANSE EDİLEN BU DURUM, KİRAYA SUNULAN MÜLK SAYISINI ZAMANLA ÇOK ÇOK AZALTACAĞI İÇİN KİRA SİSTEMİNİ ÇÖKERTECEKTİR. HEMEN OLMAMASININ NEDENİ, MÜLK SAHİBİ ADALET MEKANİZMASI TARAFINDAN MEVZUATLA DELİ GİBİ BAĞLANMIŞ OLMASINDANDIR. MÜLK SAHİBİ ÇAY KAHVE PARASI, BİLEMEDİN BİR YEMEK PARASI KADAR BİR BEDELLE DEVLET TARAFINDAN KONTRATI DEVAMA ZORLANIYOR… BAKIN, KİRA SİSTEMİNDE HALİHAZIRDA KİRACILARIN %98’İ ESKİ KİRACIDIR. BUNLAR 1500-2500 T.L. BEDELLE OTURMAKTADIR. BU DEVLETİN, BİR KESİMİ POPİLİST DAVRANIP, KOLLAYIP, MÜLK SAHİBİNİ HARCAMASIDIR. BU ARADA, BÖYLECE SİYASİ, ENFLASYON VE MESKEN SORUNUNDA, KENDİ BECERİKSİZLİĞİNİ DE ÖRTMÜŞ OLMAKTADIR.
  KENDİ YAŞADIĞIM, BİR DURUMU AKTARAYIM. RAKAMLAR BANKA HESABIMDA MEVCUTTUR, İSTERSE DEVLET 10 SANİYEDE ULAŞIR, 5 SENE ÖNCE 6500 LİRA BEDELLE KİRAYA VERDİĞİM İSTANBUL ATAŞEHİR İLÇESİ SINIRLARINDA 380 M2 KAPALI, 400 M2 BAHÇE ALANI OLAN,BAĞIMSIZ YERLEŞİMLİ İKİ DÜKKANIM VAR. DİŞ POLİKİLİNİĞİ OLARAK KULLANILIYOR. BU DÜKKALARIM, KİRAYA VERDİĞİM YIL,KİRA BEDELİ 6 DAİRE PARASINA DENK İDİ. BUGÜN ALDIĞIM VAKTİNDE DE TÜM ZAMLAR UYGULANMIŞ HALİYLE 15.000.-TL. KADARDIR.EVET ONBEŞBİN… YANİ BİR DAİRE KİRASI BİLE DEĞİL! 6 DAİRE BEDELİNİN 5’İ KİRACIYA, ADALET SİSTEMİ, TÜİK VE SİYASİ İRADECE VİCDANSIZCA TESLİM EDİLMİŞ DURUMDADIR… KİRACI KREDİYLE GİRDİ, SERVET ÜSTÜNE SERVET YAPTI, TALEBİME RAĞMEN BU YÜKSEK ENFLASYONDA 2 KURUŞ İLAVE YAPMADI, BENİMLE DE, “DÜZEN BU, NE YAPARSIN” DİYEREK DALGA GEÇTİLER… HAKLI, VİCDANI DA YOKSA TÜRKİYE ONA GÜZEL… SİYASİLER ONA ÇALIŞIYOR… BU SİSTEM ASLANI, KEDİYE BOĞDURMAK MAKSATLIDIR!
  SONUÇ BUGÜNKÜ KİRA MEVZUATIMIZDA, BİR YIL
  SÜRE İÇİN İMZALADIĞI KONTRAT, MÜLK SAHİBİNİ 12 YIL MEVZUATEN, EN AZ 2 YIL DA YARGI SÜRECİ OLMAK ÜZERE 14 YIL BAĞLIYOR… BİZZAT YAŞIYORUM, ŞAKA DEĞİL, TAM 14 YIL… BU ÇOK ADALETSİZ, HAKSIZ VE GADDAR BİR DÜZENDİR. BU KİRACIYI KORUR DA, MESELA İNSANLARI KAVGAYA, SUÇA AZMETTİRİR… KİM BÖYLESİNE SİSTEMLİ OLARAK “KERİZ” YERİNE KONMAK İSTER? HATTA İNSAN DEVLETİNDEN SOĞUYOR…HADİ DİYELİM KANUNA SAYGI DUYUP, KANUNDA BAHSEDİLEN SÜRELERİ BEKLEMİŞ OLMAN BİLE YETMEZ! BİR KİRACIN ÇIKAR,”EĞER YARGIYA GİDERSEN” DİYE İMA YOLLU “KİBARCA SENİ CANINLA-MALINLA UYARIR!” ANLAYACAĞINIZ ORTAM “VAHŞİ BATI” POZİSYONUNA DOĞRU GİDİYOR…YANİ, EV SAHİBİ ZALİM, KİRACI MASUM DİYE BİR KLİŞE DOĞRU DEĞİLDİR. ÇOĞU KEZ, MÜLK SAHİBİ EMEKLİ, YAŞLI VE ACİZ, KİRA İLE HAYATA TUTUNMAYA ÇALIŞIR, KİRACI İSE PARAYLA OYNAYAN DİNAMİK, İŞ HAYATININ İÇİNDE İNSANLARDIR. VE BU HAL DAHA GERÇEKTİR…
  AYRICA DEVLET YAKLAŞIK %25 KİRA VERGİSİNİ(GMSİ) EV SAHİBİNE TOPLATTIRIR, SONRA DA TAHSİL EDER. DEVLET BİR GRAM SAMİMİ İSE KONUT KİRASINDAN VERGİ ALMASIN, BU KONUDA EV SAHİBİNİ KULLANMASIN! KİRACI BİLSİN Kİ,DEVLET ORTALAMA %25 ORANINDA KİRA YÜKSEKLİĞİNİN
  BİZZAT SEBEBİDİR.
  SON SÖZ, MEDYA VE UCUZ SİYASİLER KİRACIYI KORUMAK, BAŞLIĞI ALTINDA, HAKKINI İSTEYEN MÜLK SAHİBİNİ GÖMMESİN! AKSİ HALDE, ZORBA BİR KESİM YARATILIR VE BU DURUM DİĞER MAL, MÜLK, KURUM VE SİSTEMLERE SIÇRAR, HER ŞEY TARTIŞMA KONUSU OLUR VE BUGÜNKÜ EV SAHİPLERİ DE SONUNDA BU VANDALLARA KATILIR…(BKZ.DOKTİRİNLER TARİHİ)
  SAYGILARIMLA…

  HASAN BALABAN

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*