En Düşük Emekli Aylığının Artırılması İçin Düzenleme Gündemde

En düşük emekli aylığının 10 bin liradan yüzde 20 zamla 12 bin liraya çıkartılması için AK Parti kurmayları çalışmalara başladı.@ensonhaberda yayınlanan @AsliDidarinin özel haberinde;

TÜKONFED Finans Komisyonu Başkanı ve Ekonomist Dr. Selçuk Gülten, ‘e en düşük emekli maaşının artırılması gerekçelerini, sürecini, önerisini ve zammın bütçeye maliyetini şöyle anlattı: Emekli memurlar için maaş artışı yüzde 19,31 olarak gerçekleşti ve karar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından imzalandı. SSK ve Bağ-Kur’luların maaşlarına yansıyacak enflasyon farkı da yüzde 24,73 olarak açıklandı. “1 milyon 780 bin kişi zam alsa da 10 bin lira maaş almama devam edecek”

Buna göre kök maaşı 8 bin lira ve altında olanlar zam alsalar da 10 bin lira almaya devam edecekti. 3,6 milyon insan bu durumdaydı. Bunların bazılarının kök maaşı 10 bin liraya yakın olduğu için potadan çıkabildi. 1 milyon 780 bin kişi ise zam alsa da 10 bin lira maaş almama devam edecek. En düşük emekli maaşı da bir kanunla değiştirilecek. “Kök maaşı ile en düşük emekli maaşının eşitlenmesi daha sağlıklı bir çözüm”

En düşük emekli maaşının 12 bin liraya çıkması da geçici bir çözüm. Kök maaşı ile en düşük emekli maaşının eşitlenmesi daha sağlıklı bir çözüm olacaktır.

https://x.com/tukonfed/status/1810265522044355028

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/ekonomi/en-dusuk-emekli-ayliginin-artirilmasi-icin-calisma-gundemde

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*