Banka reklamları son bulsun

Banka reklamları son bulsun

Televizyonlardaki cazip banka reklamlarına toplum olarak o kadar çok alıştık ki gün geçmiyor televizyon kanallarında banka reklamları olmasın. Oysaki banka reklamlarına verilen fahiş paralar ödeneceğine, halkın yararına olan faizler düşürülse daha etik olmaz mı?

Bankalara elini veren kolunu kaptırıyor maalesef. Bu hususta bankalar biraz inisiyatiflerini kullanarak halkı bir nebze olsun düşünür diyelim. Toplum olarak faiz oranlarının düşürülmesi için devletimizin ne yapması gerekiyorsa yapmasını bekleyelim.

“Tüketicinin zaafını istismar eden banka reklamlarının özendirici olarak gösterilmesine artık ister RTÜK olsun ister BDDK olsun, ister bankaların bağlı olduğu devlet kurumları olsun, bu hususta bir çalışma yapar ve bu tür reklamlara ya sınırlama getirir ya da son verir.”

Halkımız o kadar reklamlara inanıyor ki, çektiği parayı faizsiz ödeyeceğini mi düşünüyor bilinmez; ancak gerçekten, televizyonlarda cazip gösterilen banka reklamları ile tüketicilerimiz maalesef bankalara çekilmektedir.

Birçok ailenin ve yuvanın yıkılmasına sebep olan banka reklamları, gerçekten bu haliyle sağlığa zararlı olan sigara ve içkiden daha tehlikelidir diye düşünüyorum. Ekonomik zorluklar nedeniyle ne yapacağını bilemeyen ve çıkış arayan tüketicilerimiz, olmayan bir kampanyadan dolayı sanki hiç faiz ödemeyecekmiş gibi reklam yapılarak kredi kullanmaya özendirilmektedir.

Cazip reklamlarla yanıltılarak kredi kullananlar, daha sonra aldıkları emekli maaşları veya aylıklarıyla iyice çıkmaza giriyor. Tüketiciyi önemsemeyen ve muhatap kabul etmeyen anlayış nedeniyle mağduriyet daha da büyümektedir.

Reklam için televizyon kanallarına milyarlarca lira para ödeyen bankalar, bunları gider göstererek devlete hem vergi vermekten kurtuluyor hem de ailelerin dağılmasına neden oluyor. Dağılmaya yüz tutan ve dağılan ailelerin borçlarında tüketici lehine yeni bir yapılandırma getirilmesi gerekmektedir.

Tüketiciyi bankalara nasıl çekip kandırabiliriz zihniyetine devlet bir an önce el atmalı; televizyonda banka reklamlarına ya son vermeli ya da sınırlama getirilmelidir. Ayrıca bankalarla ilgili belirli bir sınırlama getirilmelidir diye düşünüyorum.

Sağlığa zararlı olduğu için sigara ve içkiye yasak getirilmesinden memnunluk duyduğumuzu ancak aynı duyarlılığın ailelerin ve yuvaların yıkılmasına neden olan banka reklamlarına da kısıtlama getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tüketicinin zaafını kullanan bu satış tekniğine karşı acilen tüketicinin mağduriyetini önleyici gerekli tedbirler alınmalı; RTÜK ve Reklam Kurulu reklamları mercek altına alarak, tüketicilerimize mağduriyet yaşatan reklamlar ve firmalarla ilgili reklamları durdurmalı ve gerekli düzenlemeleri yapmalıdır.

Ali İhsan Nazlı

TEDFED Tüketicinin Etik Değerleri Federasyonu Başkanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*