ATM’lerde para krizi!

ATM’lerde para krizi!

Kurban Bayramı öncesinde arife günü para çekmek isteyen vatandaşlar büyük bir şok yaşadı.

Türkiye’nin birçok ilindeki ATM’lerden para çekilemedi. Para çekmeye ATM’ye giden vatandaşlar, “Para çekme ünitesinde bir arıza oluştu” ya da “Çekmek istediğiniz tutar ödenememektedir, en yakın ATM’ye gidiniz” yazılarıyla karşılaştı.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü; ATM’lerde yaşanan nakit sıkıntısı nedeniyle iki gündür yağdığını söyledi.

Güllü, “Kamu-özel tüm bankaların ATM’lerinde bu sorun yaşanıyor. Para olan ATM’lerin önünde ciddi kuyruk oluştu. Bir banka mudisi olan vatandaş parasına ulaşamıyor” dedi. Bankaların oluşabilecek bu sorun karşısında hiçbir önlem almadığını anlatan Güllü, Maalesef bu konuyla ilgili kanun mevzuatında bir boşluk var. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bu sorunla ilgili bankalara bir uyarı gönderir diye konuştu.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, banka ATM’lerinde iki sorun yaşandığını belirterek, “Birincisi arıza, diğeri de para bulunmaması. Ancak bankalar Türkiye’nin en ücra köşesindeki ATM’yi dahi sistemleri üzerinden görebiliyor. Para var mı yok mu takip edebiliyor. Ancak bu konuda hassas davranmıyorlar. Çünkü nakit çekimi istemiyorlar, bu parayı bir günlük repoda tutup, ciddi bir faiz geliri elde ediyor. O nedenle ATM’lerdeki sorunları kulak arkası edebiliyorlar” dedi.

Bankaların bayram ve tatil dönemlerinde ATM’ler için nöbetçi personel çalıştırdığını anlatan Ölmez, “Sorun bankalara iletilse dahi çözümde çok yavaşlar. Çünkü bu konuda ciddi bir yaptırım yok. Kanun mevzuatında eksiklik var.”

https://x.com/tukonfed/status/1802769893269348679

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/atmlerde-para-krizi-6982266

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*